Art & Entertainment

2024 BAFTA Nominations List: 'Oppenheimer', 'Poor Things' Lead, 'Barbie' Falls Behind

Check out the full list of nominees of the 77th British Academy of Film and Television Arts.

IMDb
BAFTA nominees Photo: IMDb
info_icon

The nominees for the 77th British Academy of Film and Television Arts are out now!

To be hosted by David Tennant, the awards ceremony is scheduled to be held at the Royal Festival Hall within Southbank Centre in London on February 18. The ceremony is set to honour the best national and foreign films of 2023. 

'Oppenheimer' led the nominations list with nods in 13 categories. While 'Poor Things' followed behind with 11 nods. 'Barbie,' the highest-grossing film of last year fell short, bagging nominations in 5 categories.

Check out the full list:

Best Film:

  • 'Anatomy of a Fall'

  • 'The Holdovers'

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

Best Director:

  • Andrew Haigh - 'All of Us Strangers' 

  • Justine Triet - 'Anatomy of a Fall'

  • Alexander Payne - 'The Holdovers'

  • Bradley Cooper - 'Maestro'

  • Christopher Nolan - 'Oppenheimer'

  • Jonathan Glazer - 'The Zone of Interest'

Best Actor in a Leading Role:

  • Bradley Cooper - 'Maestro'

  • Colman Domingo - 'Rustin'

  • Paul Giamatti - 'The Holdovers'

  • Barry Keoghan - 'Saltburn'

  • Cillian Murphy - 'Oppenheimer'

  • Teo Yoo - 'Past Lives'

Best Actress in a Leading Role:

  • Fantasia Barrino - 'The Color Purple'

  • Sandra Hüller - 'Anatomy of a Fall'

  • Carey Mulligan - 'Maestro'

  • Vivian Oparah - 'Rye Lane'

  • Margot Robbie - 'Barbie'

  • Emma Stone - 'Poor Things'

Best Actor in a Supporting Role:

  • Robert De Niro - 'Killers of the Flower Moon'

  • Robert Downey Jr - 'Oppenheimer'

  • Jacob Elordi - 'Saltburn'

  • Ryan Gosling - 'Barbie'

  • Paul Mescal - 'All of Us Strangers'

  • Dominic Sessa - 'The Holdovers'

Best Actress in a Supporting Role:

  • Emily Blunt - 'Oppenheimer'

  • Danielle Brooks - 'The Color Purple'

  • Claire Foy - 'All of Us Strangers'

  • Sandra Hüller - 'The Zone of Interest'

  • Rosamund Pike - 'Saltburn'

  • Da'Vine Joy Randolph - 'The Holdovers'

Best Original Screenplay:

  • Anatomy of a Fall'

  • 'Barbie'

  • 'The Holdovers'

  • 'Maestro'

  • 'Past Lives'

Best Adapted Screenplay:

  • 'All of Us Strangers'

  • 'American Fiction'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

  • 'The Zone of Interest'

Best Animated Film:

  • 'The Boy and the Heron'

  • 'Chicken Run: Dawn of the Nugget'

  • 'Elemental'

  • 'Spider-Man: Across the Spider-Verse'

Best Documentary:

  • '20 Days In Mariupol'

  • 'American Symphony'

  • 'Beyond Utopia'

  • 'Still: A Michael J Fox Movie'

  • 'Wham!'

Best Film Not in the English Language:

  • '20 Days In Mariupol'

  • 'Anatomy of a Fall'

  • 'Past Lives'

  • 'Society of the Snow'

  • 'The Zone of Interest'

Best Casting:

  • All of Us Strangers'

  • 'Anatomy of a Fall'

  • 'The Holdovers'

  • 'How To Have Sex'

  • 'Killers of the Flower Moon'

Best Cinematography:

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Maestro'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

  • 'The Zone of Interest'

Best Costume Design:

  • 'Barbie'

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Napoleon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

Best Editing:

  • 'Anatomy of a Fall'

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

  • 'The Zone of Interest'

Best Make Up & Hair:

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Maestro'

  • 'Napoleon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

Best Original Score:

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

  • 'Saltburn'

  • 'Spider-Man: Across the Spider-Verse'

Best Production Design:

  • 'Barbie'

  • 'Killers of the Flower Moon'

  • 'Oppenheimer'

  • 'Poor Things'

  • 'The Zone of Interest'

Best Sound:

  • 'Ferrari'

  • 'Maestro'

  • 'Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One'

  • 'Oppenheimer'

  • 'The Zone of Interest'

Best Special Visual Effects:

  • 'The Creator'

  • 'Guardians of the Galaxy Vol. 3'

  • 'Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One'

  • 'Napoleon'

  • 'Poor Things'

Outstanding British Film:

  • 'All of Us Strangers'

  • 'How To Have Sex'

  • 'Napoleon'

  • 'The Old Oak'

  • 'Poor Things'

  • 'Rye Lane'

  • 'Saltburn'

  • 'Scrapper'

  • 'Wonka'

  • 'The Zone of Interest'

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer:

  • 'Blue Bag Life'

  • 'Bobi Wine: The People's President'

  • 'Earth Mama'

  • 'How To Have Sex'

  • 'Is There Anybody Out There?'

Best British Short Animation:

  • 'Crab Day'

  • 'Visible Mending'

  • 'Wild Summon'

Best British Short Film:

  • 'Festival of Slaps'

  • 'Gorka'

  • 'Jellyfish and Lobster'

  • 'Such a Lovely Day'

  • 'Yellow'

EE Rising Star Award:

  • Phoebe Dynevor

  • Ayo Edebiri

  • Jacob Elordi

  • Mia Mckenna-Bruce

  • Sophie Wilde

Outstanding British Contribution to Cinema: June Givanni 

BAFTA Fellowship: TBA

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement