Sports

Vijay Hazare Trophy 2023, Round 1: Saurashtra Bat First Against Kerala; Toss Update And Playing XIs For All Games

Kerala won the toss and chose to bowl first against defending champions Saurashtra. The first-round matches of Vijay Hazare Trophy 2023 have got underway on Thursday, November 23

Yuzvendra Chahal and his Haryana teammates gear up for their Vijay Hazare Trophy 2023 match.
info_icon

The Vijay Hazare Trophy 2023 is finally underway, with the first-round matches being played at venues across the country on Thursday, November 23. Defending champions Saurashtra are taking on Kerala at the KSCA Cricket Ground in Alur, while Delhi are taking on Bihar at the Narendra Modi Stadium in Ahmedabad, and Mumbai are taking on Sikkim in Alur. Last season's runners-up Maharashtra are getting their campaign underway against Jharkhand in Jaipur. (Streaming and ScheduleCricket News | ODI World Cup

All eyes will be on Test batter Cheteshwar Pujara and Saurashtra skipper Jaydev Unadkat, who was their leading wicket-taker last season. Samarth Vyas, the side's highest run-scorer in 2022-23, and wicketkeeper-batter Harvik Desai, the team's second-highest run-getter then, will also be closely watched.

Here are the toss updates from all the first-round games of Vijay Hazare Trophy 2023:

Group A matches
Saurashtra vs Kerala: Kerala won the toss and chose to bowl first in Alur
Playing XIs
Saurashtra: Sheldon Jackson (wk), Arpit Vasavada, Prerak Mankad, Harvik Desai, Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Jaydev Unadkat (c), Samarth Vyas, Parth Bhut, Vishvaraj Jadeja, Ankur Panwar
Kerala: Sanju Samson (c & wk), Rohan Kunnummal, Sachin Baby, Vishnu Vinod, Sijomon Joseph, Abdul Basith, Basil Thampi, Akhil Scaria, Shreyas Gopal, Nedumankuzhy Basil, Akhin Sathar

Mumbai vs Sikkim: Sikkim won the toss and chose to bat first in Alur
Playing XIs
Sikkim: Ashish Thapa, Ankur Malik, Bhim Luitel, Nilesh Lamichaney (c), James Lepcha (wk), Palzor Tamang, Sumit Singh, Saurav Prasad, Lee Yong Lepcha, Md Saptulla, Pankaj Rawat
Mumbai: Jay Gokul Bista, Ajinkya Rahane (c), Sarfaraz Khan, Prasad Pawar (wk), Shams Mulani, Mohit Avasthi, Angkrish Raghuvanshi, Atharva Ankolekar, Royston Dias, Tanush Kotian, Tushar Deshpande

Puducherry vs Railways: Railways won the toss and chose to field in Alur
Railways (Playing XI): Shivam Chaudhary, Pratham Singh, Mohammad Saif, Bhargav Merai, Upendra Yadav (c & wk), Karn Sharma, Ashutosh Sharma, Yuvraj Singh, Raj Choudhary, Rahul Sharma, Akash Pandey
Puducherry Squad: Arun Karthik (wk), Paras Dogra, Gaurav Yadav, Fabid Ahmed, Jay Pande, Vikneshwaran Marimuthu, Damodaran Rohit, A Aravinddaraj, Sagar Udeshi, Premraj Rajavelu, Manik Beri, Sidak Gurvinder Singh, Abin Mathew, Akash Kargave, Parameeswaran Sivaraman, Aravind Akash

Group B matches
Meghalaya vs Vidarbha: Meghalaya won the toss and chose to bowl first in Jaipur
Playing XIs
Meghalaya: Raj Biswa, Tanmay Mishra, Nakul Harpal Verma (wk), Kishan Lyngdoh, Dippu Sangma, Akash Choudhary (c), Anish Charak, Swarajeet Das, Larry Sangma, Rajesh Bishnoi Jr, Jaskirat Singh
Vidarbha: Atharva Taide (c), Akshay Wadkar (wk), Karun Nair, Dhruv Shorey, Aman Mokhade, Shubham Dubey, Akshay Karnewar, Harsh Dubey, Darshan Nalkande, Nachiket Bhute, Rajneesh Gurbani

Chhattisgarh vs Services: Services won the toss and chose to bat in Jaipur
Playing XIs
Services: Arjun Sharma, Anshul Gupta, Nitin Yadav, Nakul Sharma (wk), Nitin Tanwar, Rajat Paliwal (c), Abhishek Tiwari, Ravi Chauhan, Shubham Rohilla, Varun Choudhary, Vineet Dhankhar
Chhattisgarh: Ajay Jadav Mandal, Amandeep Khare (c), Harpreet Singh Bhatia, Eknath Kerkar (wk), Rishabh Tiwari, Sanjeet Desai, Shashank Singh, Shubham Agarwal, Shubham Singh, Sourabh Majumdar, Satyam Dubey

Hyderabad vs Manipur: Hyderabad won the toss and chose to bowl first in Jaipur
Playing XIs
Hyderabad: Rahul Buddhi, Chandan Sahani, Chinntla Rakshan Readdi, Rohit Rayudu, Kartikeya Kak, Nitin Sai Yadav, Pragnay Reddy (wk), Gahlaut Rahul Singh (c), Telukupalli Ravi Teja, Tanay Thyagarajan, Tanmay Agarwal
Manipur: Ajay Lamabam Singh, Basir Rahman, Chingakham Bidash, Bikash Singh, Bishworjit Konthoujam, Johnson Singh, L Kishan Singha, Langlonyamba Keishangbam (c), Prafullomani Singh (wk), Kangabam Priyojit Singh, Rex Rajkumar

Advertisement

Jharkhand vs Maharashtra: Jharkhand won the toss and chose to field in Jaipur
Playing XIs
Maharashtra: Kedar Jadhav (c), Ankit Bawne, Azim Kazi, RS Hangargekar, Prashant Solanki, Sachin Bhosale, Naushad Shaikh, Nikhil Naik (wk), Om Bhosale, Satyajeet Bachhav, Pradeep Dadhe
Jharkhand: Virat Singh (c), Kumar Kushagra (wk), Saurabh Tiwary, Aryaman Sen, Nazim Siddiqui, Vikash Vishal, Monu Kumar, Anukul Roy, Varun Aaron, Sushant Mishra, Shahbaz Nadeem

Group C matches
Haryana vs Uttarakhand: Haryana won the toss and chose to field in Anand
Playing XIs
Uttarakhand: Aditya Tare (wk), Akhil Rawat, Deepak Dhapola, Dikshanshu Negi, Jiwanjot Singh (c), Kunal Chandela, Swapnil Singh, Mayank Mishra, Akash Madhwal, Rajan Kumar, Priyanshu Khanduri
Haryana: Ashok Menaria (c), Harshal Patel, Rahul Tewatia, Himanshu Rana, Rohit Parmod Sharma (wk), Sumit Kumar, Ankit Kumar, Anshul Kamboj, Nishant Sindhu, Yuvraj Singh, Yuzvendra Chahal

Chandigarh vs Mizoram: Mizoram won the toss and chose to bowl first in Ahmedabad
Playing XIs
Mizoram: Lalhruai Ralte (c), Agni Chopra, KC Cariappa, Mohit Jangra, B Lalnunfela, Joseph Lalthankhuma, Andrew Vanlalhruaia, Jehu Anderson (wk), Remruatdika Ralte, Vanlal Remruata, C Lalrinsanga
Chandigarh: Manan Vohra (c), Arslan Khan, Gaurav Puri, Ankit Kaushik, Mayank Sidhu (wk), Bhagmender Lather, Raj Bawa, Murugan Ashwin, Mandeep Singh, Sandeep Sharma, Karan Kaila

Jammu and Kashmir vs Karnataka: Karnataka won the toss and chose to bat in Ahmedabad
Playing XIs
Karnataka: Ravikumar Samarth, Mayank Agarwal (c), Devdutt Padikkal, Sharath BR (w), Nikin Jose, Manish Pandey, Krishnappa Gowtham, Jagadeesha Suchith, Vijaykumar Vyshak, Vasuki Koushik, Vidhwath Kaverappa
Jammu and Kashmir: Qamran Iqbal, Shubham Khajuria (c), Fazil Rashid (wk), Henan Nazir Malik, Abdul Samad, Vivrant Sharma, Rasikh Dar Salam, Yudhvir Singh Charak, Sahil Lotra, Abid Mushtaq, Umran Malik

Bihar vs Delhi: Bihar won the toss and chose to bat first in Ahmedabad
Playing XIs
Delhi: Anuj Rawat (wk), Priyansh Arya, Yash Dhull (c), Himmat Singh, Ayush Badoni, Lalit Yadav, Pranshu Vijayran, Suyash Sharma, Ishant Sharma, Harshit Rana, Mayank Yadav
Bihar: Bipin Saurabh (wk), Mangal Mahrour, Babul Kumar, Malay Raj, Sachin Kumar, Abhijeet Saket, Raghuvendra Pratap Singh, Shishir Saket, Veer Pratap Singh, Sakibul Gani, Ashutosh Aman(c)

Group D matches
Assam vs Gujarat: Gujarat won the toss and chose to bat in Chandigarh
Playing XIs
Assam: Denish Das, Kunal Saikia (wk), Sumit Ghadigaonkar, Riyan Parag (c), Swarupam Purkayastha, Sibsankar Roy, Saahil Jain, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain, Akash Sengupta, Abir Chakraborty
Gujarat: Kshitij Patel, Het Patel (wk), Priyank Panchal, Kathan Patel, Saurav Chauhan, Jayveer Parmar, Chirag Gandhi, Vishal Jayswal, Piyush Chawla, Chintan Gaja (c), Arzan Nagwaswalla

Andhra vs Himachal Pradesh: Himachal Pradesh won the toss and chose to bowl in Chandigarh
Playing XIs
Himachal Pradesh: Ekant Sen, Sumeet Verma, Amit Kumar, Nikhil Gangta (c), Prashant Chopra (wk), Arpit Guleria, Rishi Dhawan, Mayank Dagar, Akash Vasisht, Vinay Galetiya, Vaibhav Arora
Andhra: Ashwin Hebbar, Hanuma Vihari, Srikar Bharat (c & wk), Ricky Bhui, Manish Golamaru, Tripurana Vijay, Shaik Rasheed, Cheepurapalli Stephen, Nitish Reddy, Prithvi Raj Yarra, KV Sasikanth

Arunachal Pradesh vs Rajasthan: Rajasthan won the toss and chose to bat first in Chandigarh
Playing XIs
Rajasthan: Mahipal Lomror, Kunal Singh Rathore (wk), Deepak Hooda (c), Aniket Choudhary, Deepak Chahar, Yash Kothari, Abhijeet Tomar, Manav Suthar, Khaleel Ahmed, Salman Khan, Rahul Chahar
Arunachal Pradesh: Neelam Obi (c), Techi Doria, Kumar Nyompu, Aprameya Jaiswal, Kamsha Yangfo (wk), Likha Sonia, Divyanshu Yadav, Akshay Jain, Sachin Sharma, Nabam Abo, Yorjum Sera

Advertisement

Group E matches
Bengal vs Nagaland: Bengal won the toss and chose to field in Mumbai
Playing XIs
Bengal: Abhimanyu Easwaran (wk), Abishek Porel, Sudip Kumar Gharami (c), Anustup Majumdar, Ritwik Chowdhury, Karan Lal, Shahbaz Ahmed, Sakshaim Chaudhary, Pradipta Pramanik, Akash Deep, Ishan Porel
Nagaland: Joshua Ozukum, Sedezhalie Rupero, Tahmeed Rahman, Karan Tewatiya, Khrievitso Kense, Chopise Hopongkyu, Hokaito Zhimomi, Sumit Kumar (wk), Akavi Yeptho, Rongsen Jonathan (c), Jaganath Sinivas

Goa vs Madhya Pradesh: Madhya Pradesh won the toss and chose to bowl first in Mumbai
Playing XIs
Madhya Pradesh: Venkatesh Iyer, Akshat Raghuwanshi, Rajat Patidar, Shubham Sharma (c), Himanshu Mantri (wk), Yash Dubey, Kulwant Khejroliya, Kumar Kartikeya, Arshad Khan, Rahul Batham, Saransh Jain
Goa: Arjun Tendulkar, Darshan Misal (c), Deepraj Gaonkar, Ishaan Gadekar, Mohit Redkar, Rahul Tripathi, Samar Shravan Dubhashi (wk), Shubham Tari, Snehal Kauthankar, Suyash Prabhudessai, Vijesh Prabhudessai

Baroda vs Punjab: Punjab won the toss and chose to bowl first in Thane
Playing XIs
Punjab: Abhishek Sharma, Prabhsimran Singh (wk), Anmolpreet Singh, Mandeep Singh (c), Nehal Wadhera, Sanvir Singh, Ramandeep Singh, Siddarth Kaul, Harpreet Brar, Mayank Markande, Baltej Singh
Baroda: Jyotsnil Singh, Ninad Rathva, Abhimanyu Singh Rajput, Krunal Pandya (c), Vishnu Solanki, Shivalik Sharma, Mitesh Patel (wk), Babashafi Pathan, Atit Sheth, Mahesh Pithiya, Lukman Meriwala

Advertisement
Important: We are happy to announce that we have successfully completed the migration of our site @outlookindia.com to enhance your experience as valuable user. But due to the scale of operations some data discrepancies may arise. We apologize for any inconvenience and thank you for your patience and understanding during this period.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement