Rodrigues sworn-in as new Punjab Governor

Rodrigues sworn-in as new Punjab Governor
outlookindia.com
-0001-11-30T00:00:00+0553
Chandigarh, Nov 16 (PTI) Gen (retd) S F Rodrigues was today sworn-in as the new Governor of Punjab.

Punjab and Haryana High Court Chief Justice B K Roy administered the oath of office to Rodrigues at a simple ceremony at the Raj Bhawan this evening.

The former army general, who retired on June 30, 1993 after 41 years of service, is the 32nd Governor of the border state.

Prominent among those present at the brief swearing in ceremony were Chief Minister Amarinder Singh, Deputy Chief Minister Rajinder Kaur Bhattal. However, leader of Opposition in Punjab Assembly and former Chief Minister Parkash Singh Badal was conspicuous by his absence.

Seeking support from all quarters, the Governor suggested adopting "visionary" approach for the betterment of the state.

"For a macro thought for Punjab there need to be a visionary approach so that the state is most dynamic," the governor told reporters here.

Seeking help from one and all, he said "I prefer to learn from other peoples experiences." Asserting that he was not new to the state, he said he had friends and people here with whom he had worked here during his stint in the army.

"I will meet them and share their perceptions on what to do," he said, adding that people should sit together and resolve their difference if any. "I will be as open as possible," he said.

Born on September 19, 1933 in Mumbai, Rodrigues was commissioned into the artillery regiment in December 1952 from Indian Military Academy. Known among his compatriots as a visionary and a strategist, Rodrigues attended the defence services staff college and took over as operations in a corps headquarters in 1971. In 1972 after the war with Pakistan he was awarded the VSM.

He commanded a mountain brigade in a high altitude sector from 1975 to 1977 and then attended the 1978 course at Royal College of Defence Studies in the UK.

Rodrigues was vice chief of army staff from November 1987 to April 1989 and then GOC-in-C of Central Command from April 1989 to October 1989.

He took over Western Command from November 1, 1989 to June 30, 1990 and then was the chief of army staff from 1990 to 1993.

Rodrigues retired on June 30, 1993 after putting in nearly 41 years of service. It was during his tenure that the army started inducting women officers.

READ MORE IN:
Next Story : Army to begin troop reduction in J&K from tomorrow
Download the Outlook ​Magazines App. Six magazines, wherever you go! Play Store and App Store
THE LATEST ISSUE
CLICK IMAGE FOR CONTENTS
Advertisement

OUTLOOK TOPICS :

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

or just type initial letters